Sprzęt pływający o nas

Nasze miasto

Puławy - mapa miastaPuławy to ponad pięćdziesięciotysięczne miasto położone na prawym brzegu 375 km Wisły. Jest jednym z większych miast województwa lubelskiego oddalonym 120 km od Warszawy i 130 km od granicy wschodniej. Nowoczesna infrastruktura użytkowa, bogaty dorobek kulturalny miasta, unikalny zespół parkowo - pałacowy tworzą specyficzny klimat miasta i możliwość aktywnego wypoczynku.

Puławy są ważnym węzłem komunikacyjnym, położonym na granicy województwa lubelskiego i mazowieckiego. Przebiega tędy droga krajowa nr 12: Łódź- Radom - Puławy - Lublin oraz linia kolejowa relacji: Warszawa - Lublin - Dorohusk. Dodatkowo istnieje możliwość wykorzystania komunikacji wodnej rzeką Wisłą oraz lotniczej - lotnisko Dęblin. Przemysłowy krajobraz miasta tworzy obecność przemysłu chemicznego w postaci Zakładów Azotowych Puławy S.A., Mostostal Puławy S.A., Prefabet Puławy Sp . z.o.o., lekkiego i spożywczego.

Duże zróżnicowanie krajobrazu zawdzięczają Puławy i okolice położeniu na granicy Niżu Środkowoeuropejskiego i Wyżyny Małopolskiej. Od północy miasto otacza Wysoczyzna Lubartowska, wchodząca w skład makroregionu Niziny Południowopodlaskiej. Południowa część miasta położona jest na Płaskowyżu Nałęczowskim, który jest częścią Wyżyny Lubelskiej. Głównym elementem hydrograficznym Puław jest rzeka Wisła stanowiąca zachodnią granicę miasta oraz łacha wiślana stanowiąca element krajobrazowy parku puławskiego.

Puławy położone są w lubelskiej dzielnicy klimatycznej . Średnia temperatura roczna osiąga 7,8C, przy średniej stycznia - 3.8 , a lipca 18,9. Suma opadów rocznych wynosi około 550 mm. Czas trwania pokrywy śnieżnej to 80 - 85 dni, a okres wegetacyjny trwa 200 - 210 dni. W obrębie miasta znajdują się fragmenty Kazimierskiego Parku Krajobrazowego o powierzchni 1098,4 ha oraz rezerwat przyrody ,,Łęg na Kępie" o powierzchni 4,7 ha.

Region Puław to dobrze zachowane środowisko przyrodnicze i krajobrazowe. Wyruszając na spotkania turystycznej przygody odnajdziecie Państwo osobliwości przyrodnicze, historyczne miejsca , pojedyncze obiekty i zespoły urbanistyczne oraz malownicze pejzaże Wyżyny Lubelskiej. Serdecznie zapraszając do odwiedzenia naszego miasta możecie Państwo skorzystać a aktywnego wypoczynku na atrakcyjnych szlakach pieszych i rowerowych, podczas konnych wędrówek , spływów kajakowych, na polowaniach i wędkowaniu w wodach malowniczych rzek i jezior.

 

Copyright © 2010 Mosir Puławy. Wykonanie: Kamil Bugno, Krzysztof Lenart, ITPM24 | Redakcja: Katarzyna Suszek.