I miejsce Puław w XX Sportowym Turnieju Miast i Gmin

I miejsce Puław w XX Sportowym Turnieju Miast
i Gmin

VI Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich – XX Sportowy Turniej Miast i Gmin 2014 odbył się w dniach od 14 do 23 maja 2014 r.) pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Główny celem tej cyklicznej imprezy jest aktywizacja ruchowa jak największej liczby osób, szczególnie tych, którzy nie uprawiają sportu, nie ćwiczą codziennie, nie prowadzą aktywnego trybu życia. We wcześniejszych latach turniej odbywał się w ciągu jednego dnia, najczęściej 1 czerwca, a od 2009 r. jest elementem Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich. Sportowy Turniej Miast i Gmin to polska wersja Światowego Dnia Sportu - Challenge Day, organizowanego corocznie przez TAFISA (The Association For International Sport for All) w ostatnią środę maja. W imprezie międzynarodowej zgłoszone miasta losowane są w pięciu grupach, w zależności od liczby mieszkańców, a rywalizacja odbywa się w parach. Jedynym kryterium oceny jest procent liczby startujących do liczby mieszkańców danego miasta. Challenge Day do tej pory rozgrywany jest na tych samych zasadach. W latach 2009–2014 Krajowa Federacja Sportu dla Wszystkich na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki organizowała Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich, w ramach którego rozgrywane były kolejne edycje Sportowego Turnieju Miast i Gmin. W roku 2014, odbył się jubileuszowy XX Sportowy Turniej Miast i Gmin rozgrywany w ramach VI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.

I miejsce dla Miasta Puławy w kategorii od 40 tys. do 100 tys. mieszkańców. Za Puławami kolejno uplasowały się Ostrowiec Świętokrzyski, Będzin, Skarżysko Kamienna, Ostrów Wielkopolski, Police. Za zajęcie pierwszego miejsca przyznano nagrodę w wysokości 8 000 zł z przeznaczeniem na zakup sprzętu sportowego przez organizatora turnieju – PTKKF (zakupiono sprzęt do organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych i prowadzonej wypożyczalni sprzętu sportowego i turystycznego).

W ramach puławskiego turnieju odbyło się wiele imprez sportowo-rekreacyjnych w różnych miejscach miasta począwszy od niewielkich szkolnych akcji skończywszy na ogólnomiejskich i ponadregionalnych - łącznie 83 przedsięwzięcia. Dużą przewagę miasto uzyskało dzięki uczestnictwu przeszło 700 osob w teście Coopera. W imieniu miasta statuetkę za I miejsce odebrała wiceprezydent Ewa Wójcik.

Zwycięzcy pozostałych kategorii:
• Rzeczenia (województwo pomorskie) grupa I: do 5 tys. mieszkańców
• Postomino (zachodniopomorskie) grupa II: od 5 do 7,5 tys. mieszkańców
• Ełk (warmińsko-mazurskie) grupa III: od 7,5 tys. do 15 tys.)
• Dąbrowa Tarnowska (małopolskie) grupa IV: od 15tys. do 40 tys. mieszkańców
• Dąbrowa Górnicza (śląskie) grupa VI: powyżej 100 tys. mieszkańców

Puławy uczestniczyły w Sportowym Turnieju Miast i Gmin również w poprzednich latach niezmiennie w kategorii IV miast od 40 tys. do 100 tys. mieszkańców (2010 r. – IV miejsce, 2011 r. I miejsce, 2012 r. – II miejsce, 2013 r. III miejsce).

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z szeroką ofertą sportowo-rekreacyjną Puławskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej uczestnictwa w organizowanych rozgrywkach sportowych, wyścigach rowerowych, festynach sportowych oraz do korzystania
z wypożyczalni sprzętu sportowo-rekreacyjnego i turystycznego (sprzęt narciarski, łyżwy, namioty, materace, kuchenki gazowe, itp.).

Szczególnie zapraszamy do uczestnictwa w najbliższej imprezie organizowanej przez TKKF – XII Ogólnopolskich Jesiennych Biegach Niepodległości – Puławy 2014 (19 października 2014 r.), których start i meta będzie na Skwerze Niepodległości. Szczegóły dotyczące zapisów na stronie internetowej TKKF i Urzędu Miasta Puławy.

Za I miejsce w Turnieju Miast i Gmin obok pamiątkowej tabliczki Puławy zostały uhonorowane symbolicznymi statuetkami od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.