Zielony szlak rowerowy

Puławy - Kazimierz Dolny - Janowiec - Puławy

Charakterystyka szlaku:

stopień trudności - niski

długość szlaku - ok. 38 km

ilość wzniesień - niewielka

nawierzchnia utwardzona - ok. 90% długości

Zielony szlak rowerowy przebiega przez najbardziej malowniczy odcinek Małopolskiego Przełomu Wisły. Na trasie napotkamy najbardziej malownicze krajobrazy, rozległe nadrzeczne równiny, strome zbocza wzniesień, porośnięte łachy nadwiślańskich wyspy oraz liczne kamieniołomy. Szlak prowadzi najciekawszymi i najbardziej znanymi miejscowościami w okolicy Puław: Kazimierz Dolny i Janowiec. Na szlaku napotkamy wiele wzniesień położonych nad doliną Wisły. Nawierzchnia dróg po których biegnie trasa szlaku jest w 90% utwardzona - głównie asfaltowa. Na trasie znajduje się przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.


Początek i koniec trasy:

Hala Sportowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ul. Partyzantów 11

Ciekawe miejsca:

Puławy

  • Zespół Parkowo - Pałacowy Czartoryskich
  • Willa Samotnia
  • Obserwatorium astronomiczne
  • Pałac Marynki
  • Włostowicka nekropolia
  • Muzeum Oświatowe
  • Muzeum Regionalne PTTK
  • Kościół Wniebowzięcia Marii Panny
Bochotnica
  • Ścianka Pożarskich w kamieniołomie
  • Ruiny zamku Esterki
Kazimierz Dolny
  • Muzeum Przyrodnicze
  • Muzeum Nadwiślańskie
  • Fara
  • Kamienice : Przybyłów, Celejowska, Rynek
  • Spichlerze
  • Przeprawa promowa promem Gelderland do Janowca
  • Rejsy statkami żeglugi wiślanej
  • Wiatrak w Męćmierzu
Janowiec
  • Muzeum Nadwiślańskie ,,Zamek w Janowcu".
  • XVI - wieczny kościół

Sadłowice

  • Osrodek Jeżdziecko - Rekreacyjny ,,OXER"

Góra Puławska

  • Barokowy kościół Świetego Wojciecha

Przebieg szlaku

Początek szlaku rozpoczyna się w centrum Puław i wiedzie ul. Zieloną w kierunku Kazimierza Dolnego. Po przejechani kilkuset metrów po prawej stronie mijamy XIX wieczna Willę Samotnia, Park Czartoryskich i Pałac Marynki. Po przejechaniu kolejnych kilkuset metrów po prawej stronie mijamy najstarszą puławską nekropolię - XVIII wieczny cmentarz włostowicki i czterysta metrów dalej - po lewej stronie - Muzeum Oświatowe . Jadąc dalej mijamy po prawej stronie XVIII wieczny kościół włostowicki i 150 m za kościołem skręcamy w prawo w stronę wału przeciwpowodziowego na Wiśle. Ścieżką rowerową prowadzącą wzdłuż wału przeciwpowodziowego jedziemy do końca, następnie opuszczamy wał i ponownie dojeżdżamy do szosy prowadzącej w kierunku Kazimierza Dolnego. Poruszając się tą drogą musimy zachować szczególną ostrożność , gdyż odcinek ten jest wąski i szczególnie ruchliwy w weekendy. Jadąc w stronę Bochotnicy - mijamy po lewej stronie Kamieniołom - i na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo w kierunku Kazimierza Dolnego. Za skrzyżowaniem na pobliskim i stromym wzniesieniu - po lewej stronie - mijamy ruiny zamku Esterki w Bochotnicy. Po pokonaniu około czterech kilometrów długim nadwiślańskim bulwarem wjeżdżamy do Kazimierza Dolnego, mijając po lewej stronie kilka XVI wiecznych spichlerzy . W jednym z nich mieści się Muzeum Przyrodnicze. Po zwiedzeniu licznych zabytków Kazimierz Dolny opuszczamy ul. Krakowską , lub prowadząc rower deptakiem znajdującym się na koronie wału. 1.5 km dalej po lewej stronie mijamy Spichlerz Kobiałki - Obecnie Dom Turysty PTTK - i położony dale kamieniołom. Skręcając na końcu kamieniołomu w prawo kierujemy się ku przeprawie promowej na Wiśle. Promem "Gelderland" przeprawiamy się na drugą stronę Wisły podziwiając przepiękne kazimierskie krajobrazy z zamkiem , basztą i wiatrakiem w Męćmierzu. Przed nami przepiękna panorama Wisły z górującym na przeciwnym wzgórzu zamkiem w Janowcu. Opuszczając prom kierujemy się w stronę Janowca przejeżdżamy most nad niewielką rzeczką Plewka. Za mostem u podnóża znajdującego się przed nami wzniesienia skręcamy w lewo, a następnie po przejechaniu kilkuset metrów wjeżdżamy do janowieckiego rynku. Mijając po prawej stronie zabytkowy kościół w Janowcu wyruszamy stromo pod górę , brukowaną ulicą Lubelską. Na górze mijamy po prawej stronie ruiny zamku i wjazd na teren Muzeum Nadwiślańskiego "Zamek w Janowcu". Z wysokiego wzgórza zamkowego możemy podziwiać wspaniały
widok na dolinę Wisły i jej przeciwległy brzeg. Opuszczając Janowiec asfaltową szosą kierujemy się w kierunku Puław. Jadąc przez Oblasy za przystankiem autobusowym w Wojszynie skręcamy w prawo. Mało uczęszczana asfaltowa droga prowadzi nas do Nasiłowa, gdzie na skrzyżowaniu przed sklepem skręcamy w lewo. Brukowaną, a póżniej asfaltowa drogą kierujemy się w stronę Góry Puławskiej. Po przejechaniu około 100m, po prawej stronie mijamy drogę prowadzącą ku Wiśle , z której rozciąga się przepiękny krajobraz rozległej doliny Wisły. Jadąc dalej w stronę Puław trasa nasza prowadzi długą i mało uczęszczaną asfaltową drogą przez kompleks leśny do Sałowic. Wyjeżdżając z Sadłowic mijamy po prawej stronie Ośrodek Jeżdziecko - Rekreacyjny i po przejechaniu około dwóch kilometrów wjeżdżamy do Góry Puławskiej. Przy pierwszych zabudowaniach Góry Puławskiej skręcamy w prawo, na ścieżkę biegnącą koroną wału przeciwpowodziowego, która doprowadzi nas do mostu na Wiśle. Ze względu na duży ruch na jezdni, most pokonujemy i d ą c chodnikiem. Z mostu możemy jeszcze raz rzucić okiem na malowniczą dolinę Wisły, która towarzyszyła nam podczas całej naszej wycieczki. Za mostem ulica prowadzi nas do centrum Puław. Wjeżdżając do miasta, po prawej stronie na wzgórzu mijamy kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - dawną kaplicę pałacową - oraz położony w głębi Pałac Czartoryskich.

   Galeria - imprezy sportowe


   Galeria - turystyka i rekreacja


   Galeria - pozostałe

Copyright © 2010 Mosir Puławy. Wykonanie: Kamil Bugno, Krzysztof Lenart, ITPM24 | Redakcja: Katarzyna Suszek.